S něčím souhlasit v nejmenším neznamená, že to musí být dobrý.

Srdeční filmy

(příběh, vtip, zpracování nebo bomba žánru, žádné intelektuální exhibice)


Velká nádhera - kolikrát jsem byl v kině? nevím... věčné město a život, jak jsou

Americká krása - lidská duše nacpaná do člověka tak, že musí prasknout

Amarcord - když je malost velkolepá a je z toho nejvtipnější film na světě

Amélie z Montmartru - v kině Illusion s pražskou Amélií, akorát se jmenovala J.

Dvě věže - přelomově natočený film a Jackson si k tomu vybral Tolkiena

Pulp Fiction - všechny hlášky od téhle chvíle budou vždycky jen odvar

Magnólie - náš rozum z podstaty odmítá uvěřit v náhodu, o citu nemluvě

Barbar Conan - když dokonale pochopíte Nietzscheho a tajemství oceli

Tenkrát na Západě - po půlstoletí pořád naprosto dokonalé, včetně much

V Bruggách - druhý nejvtipnější film všech dob, navíc uprostřed středověku

Příběh Alvina Straighta - taky mám bráchu a taky mám sekací traktůrek

Inception - kdybych to byl býval viděl dřív, stal jsem se architektem

Statečné srdce - i po letech se chcete občas hrdinsky projít s mečem v kiltu

***

A výjimečné české

Hoří, má panenko, Údolí včel, Na samotě u lesa, S čerty nejsou žerty, Kristián, Valerie a týden divů, Vynález zkázy, Knoflíkáři, Limonádový Joe, Cesta do hlubin študákovy duše, Kladivo na čarodějnice, Marketa Lazarová

Skladby

16.01.2021

Jak to říkal Bob Marley? Že když vás zasáhne hudba, necítíte žádnou bolest? Řekl bych, že necítíte žádnou jinou bolest...

Pekárna

15.01.2021

Dneska mi v pekárně došel dech. A to bylo deset dopoledne. Malá J. Celá v černém a jako by nic. Jako by těch dvacet let vyznání, gest a běsů nebylo. A ona se k tomu ještě smála... Jsou chvíle, kdy se lidská řeč vzdává a odchází dát si panáka, napsal Terry Pratchett v Barvě kouzel. Jo.

Seriály

09.01.2021

Seriály na Netflixu a HBO mají jedinou nevýhodu. Když je něco fakt dobrý, tak to znamená, že se pomine plno dalších božích věcí. Ale někdy stačí pár minut. La Révolution má třeba úchvatné první tři minuty. Dál už tam nic není.

Skupiny

26.12.2020

Vždycky je nějaká hudba v nějakém čase. Něco přejde jako Morcheeba, Moby či Cranberries, ale něco se zasekne a drží jak ten háček Sandmanovy sestry Zoufalství. Takže záseky v tomto pořadí:

Album roku

22.12.2020

Jednoduše Bob Dylan. A taky Paul McCartney...

Tentokrát veskrze domácí, zanedlouho budou i hosté. V českém výtvarném umění se moji první oblíbenci objevují až koncem 19. století. Předtím to byla bída s nouzí, zvlášť ve srovnání s Holandskem, Anglií, Francií, o jižní Evropě nemluvě. Ale zase moderna... to byl občas nářez.

Právě jsem potkal člověka, který si myslel, že je Jon Snow, ale vypadal jako Samwell Tarly... První čtyři díly Písně ledu a ohně překračují co do vystižení a interakce charakterů hranice geniality, pátý se už nedá číst, ale to je detail.

Herci

04.12.2020

Zatímco výběr oblíbenců je výrazově přepestrý, u hereček osciluje na škále Monica Bellucci - Audrey Hepburn, kde neumím vidět jen samotné umění.

V desítce filmových režisérů je polovina režisérů původně divadelních, což o mnohém vypovídá. Vlastně o všem...

Když pominu Vídeň, kde jsem dva roky žil, mám skoro všechna následující města prochozená asi víc než většinu částí Prahy. Vyloženě rád nemám snad jen Berlín. Město nevkusu, co si hraje na kulturní mekku, kterou není. Ale to ostatní je velký.

Bizárie

28.11.2020

Jsou oblasti, které neprobádal ani Jan Švankmajer. Zákoutí nad jiná lepkavá, nasládlá, rozměklá a plná skrytých jehel. Zákruty myšlení, kde bych za nic nechtěl zůstat, ale neskutečně mě přitahuje jejich mentální mapa.

FILMY, SERIÁLY, KNIHY, KOMIKSY, DIVADLO, VÝTVARNO, PROSTĚ KULTURA A POPKULTURA, A ANO SEM TAM SE DO TOHO NARVE I POLITIKA A ZÁBAVA.