Vinnetoua nikdo nezakazuje

30.12.2022

Apač Vinnetou patřil k světlé stránce našeho mládí v hnusném normalizačním státě ovládaném odpornými komanči. To je pravda, ale jinak? Jsou to zase jen kecy, které sype z nohavice putinovská propaganda, šířící příběh o zkažené Evropě, která nemá po nastolení nového řádu místo na kremelském slunci. Vinnetoua si samozřejmě může pustit kdokoliv kdykoliv.

To jen bodří strýcové bez vzdělání, ale zato se školou života, trousí pivní moudra o zkažené Evropě (a tedy ani trochu nacistickém bratrském Rusku) a prokremelští aktivisté typu udavače a putinovského medailisty Nohavici lžou o tom, jak panuje na starém kontinentě orwellovská cenzura. Že se před časem jedna dvě tři německé stanice (a že jich tam je) rozhodly nevysílat Vinnetoua, který má s indiány společného asi tolik jako Nohavica a Krylem, na tom naprosto nic nemění. 

Mayovi Apačové nemají se skutečnými Apači vůbec opravdu nic do činění a je úplně jedno, že jsme ty naivní filmy jako malí kluci zbožňovali a že Karla Maye uznávám jako bezkonkurenčního fabulátora a výborného spisovatele dodnes. Bylo to i proto, že nebylo moc na výběr, protože tu rudí komančové (nemyslím ten indiánský kmen, ale totalitní režim) jinak skoro všechno zakazovali. Komunisti, ne Brusel. Stejně jako dnes neonacistický ruský režim, ne Západ.