Švankamajer

21.04.2024

Surrealismu je letos sto. Janu Švankmajerovi devadesát. Zaměňování snu za realitu a naopak je pro tvorbu Evy a Jana Švankmajerových, z níž je část vystavena v parádním provedení v kutnohorském GASKu, naprostým základem. Sny, můry, traumata i klenoty z té nejhlubší psýché.

"Cele se poddej svým obsesím. Stejně nic lepšího nemáš. Obsese jsou relikty dětství. A právě z hlubin dětství pocházejí ty největší poklady," říká král českého surrealismu, který vnímá jako svého druhu romantismus dvacátého i jednadvacátého století. Proč ne, zrodil se před sto lety a tak na romantismus v podstatě navázal.

Sto let se zdá být dlouhá doba. Film byl němý, telefony vlastnily hlavně úřady a auta jen ti nejbohatší. Svět se vzpamatoval z šílené války a nastávala zlatá léta umění, zábavy a bezstarostnosti. Aspoň s odstupem času se to tak jeví. Konaly se olympijské hry, svět ovládl jazz, surrealisté vyhlásili svůj manifest, zemřeli Lenin a Kafka a vypukla největší prvorepubliková politická aféra.

Rok 1924 toho měl s dnešní dobou společného víc, než se zdá. V Americe se konaly prezidentské volby, v Kremlu seděl mocichtivý tyran, tady vládla pětikoalice... A roku 1924 vydal básník André Breton Manifest surrealismu a zrodil se umělecký směr, který se dotýká nejhlubších tůní podvědomí, které se snaží zachytit na plátně, na papíře či ve filmu. Poprvé surrealismus zmínil básník Guillaume Apollinaire, ale až Breton ho definoval jako psychický automatismus, kde nemá rozum místo.

Surrealisté zbožňovali příborského rodáka, psychiatra Sigmunda Freuda, který ale pro jejich aktivity neměl pochopení. V každém případě umělci jako Katalánec Salvador Dalí, Belgičan René Magritte, Němec Max Ernst, Američan Man Ray, Švýcarka Meret Oppenheimová či Francouz Yves Tanguy ovlivnily světové umění a vůbec kulturu naprosto zásadně. A stejně tak tomu bylo v případě umění v Československu, kde se v Toyen objevila patrě vůbec nejvýznamnější tuzemská umělkyně, byť značnou část života prožila ve Francii. Srovnatelně významné dílo vytvořil její blízký přítel Jindřich Štyrský, který ale zemřel již ve 42 letech.

Jan Švankmajer tu je ovšem stále. A ve vrcholné formě.