Šikana na vysokých školách je obrovský a ještě větší problém

07.09.2021

Ponižování, zastrašování, obtěžování, nactiutrhání, protežování, zneužívání postavení... Ta svědectví z divadelní fakulty jsou otřesná. A věřím, že pravdivá. Neděje se to jen DAMU, kde dostávají studenti často nezaslouženě krutou čočku. Děje se to všude, kde učí důležitostí překypující nuly.

Sám jsem na té samé škole zažil při obhajobě brutální, byť naivní záludnost jisté navedené pedagožky, která je už nebožka, tudíž ji nebudu jmenovat. Její zběsilá snaha poplivat mě i za cenu totálních výmyslů a nonsensů byla ovšem natolik okatá, že ji v komisi vyměnili, ale stejně - připravila mě o nervy a půl roku života. Mohla si mnout ruce, i když jsem se nedal a analyzoval každou její lživou větu, takže jsem její ego zranil, zhmoždil a zesměšnil, když budu parafrázovat geniálního kaprála Petra Nárožného.

Byl jsem už poučen. Dělo se to totiž i předtím na filozofické fakultě slovutné Univerzity Karlovy, kde mě dlouhé roky dělala zcela makabrózní podlosti grantová klika údajných filmových historiků kolem velice údajného profesora Klimeše, anebo na FSV, kde se na predátorstvím se hemžící žurnalistice dopouštěl šikanózního jednání s nimi propojený slavný sprinter mezi doktorandy Jirák, Ph.D., až mi zcela znechutil studium. Děje se to ale asi všude, i proto, že si tím často malí neschopní lidé pokoušejí léčit nevyléčitelné mindráky na schopnějších, talentovanějších, vzdělanějších a chytřejších studentech. Jen ne tak zákeřných. A všude někdo takový prudí.

Takové lidi samozřejmě najdete kdekoliv, mezi manažery, trenéry i editory jsem takového kdysi měl, ale právě na vysokých školách je to co do závažnosti o několik řádů jinde. Nejde o mě, ale o fakt, že těch svědectví jsou kvanta. A z různých vysokých škol. Sám jsem byl na (nejen Dominikem Ferim) proslavené právnické fakultě svědkem zcela neuvěřitelného jednání prastarého docenta k jisté dívce během zkoušky, když po ní chtěl, aby si rozpustila vlasy, za což jí dal za jedna, či všechny meze překračujícího chování dalšího neurvalého chudáka z téže katedry ústavního práva. A tak dále.

Takže když dneska nějaký lidomudrun rozšafně píše, že jsou studenti nějací přecitlivělí, tak nejsou. Jen se konečně ozvali. Trvá to nikoliv léta, ale celá desetiletí.

Tématu o honech na čarodějnice a o těch temných z vysokoškolských pedagogů, co podvádějí či jsou přisátí na státní dotace, granty, mnohoobročnické platy, stipendia a prebendy a zneužívají své postavení, je potřeba se věnovat. Velice důkladně. Protože je platíme ze svých daní. A protože místo vzdělávání berou mladým lidem ideály, šlapou po jejích talentech a vůbec jim kazí životy. A občas spíš ničí než kazí. Že jo?