Prsteny moci nejsou jen seriál roku

19.09.2022

Kdyby měl Žižka jedno jediné procento majestátnosti, velkoleposti, dramatičnosti, atmosféričnosti, rozmáchlosti a hlavně osudovosti tolkienovského seriálového eposu, byl by to výborný film. Ale nemá. Přitom hodnocení na zdejší filmové databázi má lepší, což je bizarní. Prsteny moci jsou dechberoucí v každé minutě a každá minuta tohoto díla určeného pro televize by na velkém plátně nejen obstála, ale fascinovala tak, jak to dovedou jen ty nejlepší příklady filmových vizuálních orgií.

Prsteny moci mohutným, majestátním a mocným způsobem posunují hranice televizní tvorby, dokonce tím způsobem, že se tvorbě filmové nejen vyrovnají, ale většinou ji předčí. A nejde jen o fascinující obrazy Středozemě, ale i o kombinaci tolkienovkého patosu a civilních prožitků jednotlivých hrdinů. V podstatě neznámí hlavně britští herci jsou velice dobří a na dialozích těchto polomytologických bytostí by se mohli čeští scenáristé učit, třeba jak si uchovat vznešenost a přitom být nesmírně vtipný. Scény z trpasličího města Khazad-dûm jsou vrcholné, záběry z lidských "středověkých" vesnic naprosto věrohodné, elfové mnohem životnější než ti od Petera Jacksona. Na druhou stranu je obrovské plus, jak nenásilně a přitom neustále Prsteny moci odkazují jak na Jacksona, tak na Tolkiena. Jako fanoušek obou (Tolkiena pak od roku 1989) jsem nadšený, dojatý a okouzlený.

Příběhově se nejedná o žádné terno a seriálové scenáristické klenoty posledních let jako The Boys jsou samozřejmě v tomhle směru úplně jinde a též netvrdím, že Prsteny moci jsou až tak převratné, jako byla Jacksonova trilogie, která posunula filmovou tvorbu v mnoha ohledech nejvíc od vynálezu kinematografie, ale převratné jsou. Že je tohle možné vykouzlit "pouze" pro televizní obroazovky, je prostě neuvěřitelné, a nic tomu neubírají ani zástupy haterů, kterým se nelíbí, že se tahle postava jmenuje jinak a tamta se nechová či nevypadá podle jejich představ, které mají velice útžkovitě posbírané z Tolkienových poznámek, dodatků a nedokončených příběhů k Pánovi prstenů. Pokud má Žižka 68 procent, Prsteny moci si nezaslouží 66 procent, ale 99. Minimálně.