Muži prý milují zrakem, zatímco ženy sluchem. Platí i pro pozoruhodné podcasty a kokoty.

10.10.2022

České podcasty krom jiného ukazují, jak zoufale postrádáme komentátory a novináře, kteří dovedou reflektovat politiku a většinou i kulturu. Ne excelentní, to bych chtěl moc, ale aspoň kvalitní. Neznám tu kromě Jana Urbana jediného vzdělaného, vtipného a opravdu dobrého politického komentátora. Když už se to daří, jde o lidi, které novinařina neživí. 

Když člověk vyřadí ze života televizi (kromě Netflixu), zbude mu Vltava a Rádio 1 čili jedna stanice na chalupu na Vysočině a druhá domů do Prahy. A pak občas audioknihy, Felix Holzmann a podcasty. Dělat podcast není zas tak obtížný, pokud je člověk ironický, chytrý, pohotový a připravený. Jenže u nás to nějak drhne, takže jich deset, natož tucet dohromady nedám a ještě si vypomůžu jedním cizozemským, Andrej by řekl cizáckým. A to mám z tuzemska naposlouchané snad všechno (dokonce i slizké, rádoby alternativní, leč nekonečně hloupé plky různých xaverů & kremrolí). Ale marnost nad marnost. 

Kecy a politika

Naprostá špička nejen mezi zdejšími politickými podcasty, ale i podcasty vůbec. Petros Michopulos má kulrvoucí hlášky a považuje politiky přesně za to, co jsou. Nebojí se to říct leckdy vtipně & brutálně a má to všechno skvěle zdůvodněné. Uřvané, dokonale herecky podané a velice, velice chytré. Kolega Pečinka mu spíš více či méně vhodně sekunduje. O sto koňských délek lepší než podobně laděné, leč křečovitě nevtipné Vlevo dole. 

Dobrovský & Šídlo

Zdánlivě samozřejmé povídání o základních hodnotách demokracie, státu a politiky, důsledně v kontextu uplynulých třiceti let. Tohle by si měli poslechnout všichni místo občanské výchovy. Je za tím znát myšlenka Paměti národa, mimořádně obdivuhodná iniciativy Jana Dobrovského, který je v podcastu vynikající. Všudybyl a všeználek Šídlo mu to svou pubescentní horlivostí ruší jen trochu, ale těším se, až se konečně přihlásí i k tomu, že i tomu Masarykovi koukal přes rameno, když zakládal náš stát.

Absolutely Mental

Brutal britský humor absolutní trapnosti Rickyho Gervaise... a ostatních. Protože kde je Ricky Gervais, jsou už jen ostatní. V tomto případě jde o neurovědu.

Kokoti na neděli

Je to sice stream, ale neskutečně vtipná a bez pochyby nejtalentovanější česká herečka Tereza Dočkalová je geniální, i když ji jenom poslouchám.

Mikrovlnky

Nejhumornější zprávičky, že jo. Poetika policejních svodek a básnivých policejních mluvčích nemá chybu. Kdo poslouchal Čokovoko, pochopí hned. 

Škoda, že na rádiu Wave skončila Liberatura, jediný podcast o kultuře, který mělo smysl poslouchat. Kulturák na Seznamu ji nenahradil ani náhodou.