Nejkrásnější město světa? Lucca

30.06.2023

Kdysi jedno z nejbohatších měst světa se vyslovuje maximálně zvukomalebně: luk-ka. S důrazem na obě, ale hlavně druhé ká. Málokdo ho zná, i když "nám" patřilo skoro století. Vážně. Získal ho kdysi Jan Lucemburský, a kdyby se ho Karel IV. koncem své vlády dobrovolně nevzdal a měšťanům Luccy, kterou miloval a velice rád tu od mládí přebýval, nedal svobodu, třeba by k zemím koruny české patřila tahle toskánská paráda dodnes.

Podotýkám, že pověst o Lučanech nemá s Luccou nic společného, ale tak tak... Založili ho Etrusové už před dvěma a půl tisícem let a o něco později dobyli Římané. To město má mimořádně rozlehlé centrum, které svírají netknuté hradby, což mimo jiné znamená, že má zcela zachovalý středověký půdorys a domy jsou veskrze pět století staré, výhradně románské chrámy často ještě i o půlstoletí starší. A to není všechno – středověké domy a náměstí jsou vystavěné na základech antického města, takže půdorys je skutečně stále takový, jaký byl nejen ve středověku, ale už dávno předtím. Například na místě antického amfiteátru byly vystavěny ve středověku domy, které do detailu zachovaly jeho oválný tvar, což je naprosto úchvatné – ať už stojíte na náměstí, nebo bydlíte v něterém z prastarách domů u něj. A pronejmout si tam pokoj s renesančním stropem opravdu není složité ani drahé.

Někoho možná zklame, že nenajde hrázděné domy jako třeba v betaňském Rennes či bavorském Norimberku, nebo baráky hanzovního typu jako v Pobaltí a Skandinávii, ale o to nejde, v Itálii se zkrátka stavělo jinak a ne tak spektakulárně, co se měšťanské zástavby týká – domy s dřevěnými okenicemi a prostou šedibou omítkou jsou ovšem uvnitř úchvatné a hlavně jich je plné město, všude jinde jde o pár ulic či maximálně čtvrtí. Stačí to srovnat s Pisou, která je asi jen půl hodinky vlakem – náměstí okolo katedráli, šiknévěže a baptistéria je úchvatné, zvlášť zrána, když tam není ani noha, ale zbytek města je sice pěkné (co by za něj jiné země daly), ale na Itálii celkem banání. Zato Lucca je boží celá. Takhle kompaktní není ani Florencie, ani úžasná Siena. Takže tvrdím, že kdo chce zažít dotek středověku, který je fakt autentico, tak lepší město na světě nenajde. Zvlášť když je to odtud k moři vlakem dvacet minut za tři eura. A kousek od města je i hrad Klarlštejn (italsky Montecarlo), kde najdete na hlavní bráně českého lva.